Dukanova diéta – jedálniček

Jedálniček závisí od fázy diéty v ktorej sa nachádzate.

1. Útočná fáza

Vejce

Vejce

Počas prvej fázy môžete jesť len čisté bielkoviny ako je kuracie, hovädzie, teľacie mäso, či ryby.

Bravčove je ale zakázané. Taktiež môžete jesť nízkotučnú šunku, sóju a vajcia. Tie si môžete dopriať maximálne 4 za týždeň, avšak bielka v neobmedzenom množstve. Čo sa týka mliečnych produktov povolené je nízkotučné mlieko, 0% jogurt, cottage cheese či odtučnený tvaroh. Aj keď to vyzerá málo reálne aj z týchto potravín môžete zostaviť zaujímavý jedálny lístok. Deň môžete začať s jogurtom alebo 200g tvarohu, respektíve vajcom na tvrdo so šunkou. Na obed či večeru si dajte lososa, teľacie ragú, nákyp z ovsených otrúb či kuracie stehno alebo iné povolené mäso pripravené dusením alebo pečením.

 

2. Výletná (striedavá) fáza

Teraz si k potravinám prvej fázy môžete pridať napríklad túto zeleninu: artičoky, baklažán, asparagus, všetky druhy kapusty, brokolica, cukina, zeler, uhorka, pór, cibuľa, reďkovka, rebarbora, všetky druhy šalátov, špenát, repka olejnatá, paradajky, repa biela.

Dopriať si môžete rôzne šaláty s mäsom, rajčiny s nízkotučnou mozzarelou a bazalkou či tuniakový šalát.

 

3. Konsolidačná fáza

K doterajšej strave si teraz môžete každý deň pridať jednu porciu ovocia okrem sušeného ovocia, čerešní a banánov. Dva plátky celozrnného chleba si máte povolené kedykoľvek počas dňa, napríklad ako prílohu k polievke alebo šalátu spolu so 40g syra ako gouda a cheddar.

Týždenne smiete 2 porcie potravín obsahujúcich škrob, okrem bielej ryže a zemiakov. Povolené sú cestoviny, hnedá ryža, ale nie viac ako 220g. K mäsu si môžete pridať bravčové a dvakrát týždenne jedlo aké chcete, či už to bude pizza, koláč alebo hranolčeky.

Jeden deň v týždni je v štýle útočnej fázy.

 

4. Stabilizačná fáza

Jedálniček v stabilizačnej fáze sa skladá z potravín z predchádzajúcich.