Ako na chudnutie?

Najzdravší spôsob, ako schudnúť, nie sú ani nárazové diéty ani prehnané cvičenie. Vaše telo ocení pomalé zmeny v oblasti potravín a cvičenia.

Napríklad niekto, kto už roky necvičil by nemal zrazu behať míle denne, či preháňať to na bežeckom páse. Nielen, že sa budete cítiť znechutení a demotivovaní, tiež je omnoho náchylnejší k zraneniam.

To isté platí pre ľudí, ktorí zrazu začnú hladovať alebo držať diéty, ktoré výrazne obmedzujú povolené množstvo kalórií alebo typ jedál. To môže viesť k nedostatku živín a vitamínov, ktoré vaše telo potrebuje.

Vaše telo potrebuje jedlo, aby malo dostatok energie. Všetku nadbytočnú skladuje vo forme tuku. To znamená, že ak prijmete viac, než vaše telo dokáže počas dňa spotrebovať, priberiete. Aby ste schudli, potrebujete aby vaše telo nejako spotrebovalo skladované tuky. Najefektívnejší spôsob ako toho dosiahnuť je zredukovať množstvo prijímaných kalórií a zvýšiť pohybovú aktivitu, ale to všetko v únosnej miere.

Malé zmeny môžu spôsobiť rozdiel medzi vašim doterajším životom a novým, oveľa zdravším. Jeden keksík týždenne naviac môže spôsobiť, že na konci roka budete o 2,5 kila ťažší. Taktiež je lepšie zameniť plnotučné mlieko za nízkotučné, alebo si každý deň urobiť čas na zdravé raňajky, než sa držať nejakej drastickej diéty. Taktiež náhrada sódy a džúsov za vodu, konzumácia menších porcií častejšie, vynechanie cukru v káve a čaji, či vyradenie alkoholu – všetky tieto zmeny vám pomôžu dostať sa k vašej vysnenej váhe.

Ak chcete zdravo chudnúť, celková zmena stravovacích návykov je kľúčom. Takto sa strata váhy stane vaším dlhodobým cieľom a nie len do času kedy vaša mesačná diéta skončí a vy ste zasa na začiatku.

Ak máte nadváhu musíte zmeniť svoje stravovacie návyky, inak neschudnete. To hneď neznamená, že sa musíte dať na striktnú redukčnú diétu a úplne zmeniť jedálniček, ak sa na to necítite. Nakoniec sa totiž pristihnete ako o polnoci rabujete chladničku a celú diétu znechutene vzdáte.

Čo sa fyzickej aktivity týka, stačí, že zvýšite jej množstvo a chudnutie sa dostaví. Nemusíte si preto hneď vybavovať permanentku do fitka, aj 20 minút rýchlej chôdze denne sa vyplatí.

Je veľa spôsobov ako zvýšiť množstvo fyzickej aktivity ako tímové športy, aerobik, tenis, beh, plávanie, cyklistika. Nájdite si niečo čo vás bude baviť a bude príťažlivé polohou aj cenou.